Перше політичне ток-шоу в Україні, створене за стандартами незалежної журналістики — експерти про роботу над "Зворотним відліком" - UA: Перший
:
Перше політичне ток-шоу в Україні, створене за стандартами незалежної журналістики — експерти про роботу над

Перше політичне ток-шоу в Україні, створене за стандартами незалежної журналістики — експерти про роботу над "Зворотним відліком"

28 березня 2019

З 18 березня глядачі Суспільного мають змогу долучитися до головної дискусії країни — політичного ток-шоу "Зворотний відлік". Щопонеділка, щосереди та щоп’ятниці о 18:30 в ефірі всіх телеканалів Суспільного дискутують кандидати на пост президента України, найближчі між собою за рейтингом. Політики відповідають на запитання ведучих — Мирослави Барчук та Павла Казаріна, експертів, одне одного та від аудиторії, зокрема й зібрані журналістами Суспільного з усіх регіонів країни.

Про те, як експерти працюють із заявами кандидатів у прямому ефірі та на що варто звертати увагу, обираючи президента, розповідають Олена Шкарпова — експертка громадської організації VoxUkraine, яка перевіряє коректність озвучених даних і фактів у прямому ефірі ток-шоу, та експерт із питань зовнішньої політики, директор Школи політичної аналітики НаУКМА Максим Яковлєв.

Як відбувається ваша робота під час "Зворотного відліку"?

Олена Шкарпова: Під час ефіру два представники VoxCheck працюють у студії, а ще четверо наших аналітиків — в офісі, плюс 3-4 члени редколегії проекту допомагають онлайн. Усі ми спілкуємося онлайн у чаті. У нас створений документ у GoogleDocs, де два аналітики проекту розшифровують цитати політиків під час ефіру, а решта — їх перевіряють. Редактори одразу відмічають у документі фрази, які перевірені на коректність і які можна озвучити в прямому ефірі. В ефірі ми озвучуємо тільки те, у чому впевнені й що точно перевірили. Звісно, ми кажемо тільки про неправдиві твердження, правдиві факти не озвучуємо.

Якщо ж ми кажемо, що в промовах кандидатів не знайшли фактів, то так воно і є: буває таке, що в деяких блоках програми ми не почули жодного факту, який можна було б перевірити за допомогою відкритих джерел. Водночас ми не даємо оцінок кандидатам або їхнім програмам.

Максим Яковлєв: Я перевіряю ретельно всі ті факти, які в мене викликають сумніви. Також у цьому шоу в запитаннях до кандидатів мені передусім було цікаво, яким вони насправді бачать майбутнє України, бо програми їм вочевидь міг писати будь-хто, а це була нагода почути з перших вуст від самих кандидатів, у що вони "вірять".

Як ви перевіряєте слова політиків?

Олена Шкарпова: Ми перевіряємо слова політиків тільки за допомогою офіційних даних або досліджень. Дехто може нарікати, що офіційні дані не відображають реального стану речей. Але політики так само, як і ми, мають доступ тільки до офіційних даних або експертних досліджень. Тому якщо вони кажуть, наприклад, що тіньова економіка в Україні становить 80% ВВП, то це неправда — адже ні незалежні дослідження, ані офіційні оцінки уряду це не підтверджують (є оцінки, що тіньова економіка становить в Україні від 35% до 55%). Основні джерела даних, за якими ми перевіряємо інформацію, — це Держстат, Світовий банк, МВФ, Мінфін, ООН, Євростат та інші.

Максим Яковлєв: Особисто я перевіряю все, що стосується міжнародної тематики, роблю це за публікаціями в іноземних джерелах іноземними мовами (кілька знаю, тому маю доступ і можу прочитати, а чи справді там саме так сказано про щось).

Чим для вас цікава участь у ток-шоу "Зворотний відлік" на Суспільному?

Олена Шкарпова: Коли я починала працювати над проектом VoxCheck у 2016 році, одразу почала мріяти про фактчек-шоу на телебаченні. Тому коли до нас звернулися з пропозицією створити шоу, де буде працювати VoxCheck у прямому ефірі, я зрозуміла, що нарешті настав цей час. Хочу подякувати керівництву Суспільного за можливість працювати в абсолютно незалежних умовах. На мій погляд, "Зворотний відлік" — це перше справжнє політичне ток-шоу в Україні, створене за західними стандартами незалежної журналістики. Політичне ток-шоу такого рівня просто ще раз засвідчує, що в Україні створюється дуже круте Суспільне телебачення, незалежне від усіх політиків та олігархів. Процес створення такого телебачення ми зараз бачимо з вами в прямому ефірі щопонеділка, середи та п’ятниці.

Максим Яковлєв: Я справді вірю, що Україні потрібне своє суспільне мовлення, і я радий, що воно розвивається, удосконалюється, запускає якісні проекти. Я координую співпрацю із Суспільним щодо цього проекту з боку Могилянки. І пишаюся, що над "Зворотним відліком" працюють справжні професіонали, серед яких і випускники Могилянки, а тепер — працівники Суспільного.

Як звичайному українцю визначитися, за кого варто голосувати та чиї політичні програми відповідають фактичним діям?

Олена Шкарпова: Ми не є політологами або експертами з політики, ми набагато краще орієнтуємося в економіці та перевірці даних. Але якщо говорити про те, як я особисто планую зробити свій вибір, то ось фактори, на які я звертаю увагу.

  • Правдивість висловлювань кандидата в президенти стосовно важливих для України тем (держбюджет, медична реформа, пенсійна реформа, демографічна ситуація, економіка тощо).
  • Передвиборча програма та її реалістичність: якщо кандидат щось обіцяє зробити, то яким коштом він планує це робити. Якщо, наприклад, він підвищить пенсії, то де на це будуть взяті гроші. Важливо, щоб кандидат мав конкретні розрахунки, скільки планується додатково витратити на певну бюджетну програму (ті ж пенсії) і як саме він планує підвищити доходи бюджету на таку суму.
  • Яким коштом фінансується передвиборча кампанія та наскільки це прозоро.

Максим Яковлєв: От саме тому треба прислухатися, що і як каже кандидат. Про які цінності він не просто заявляє, а під час інтерв’ю й транслює своєю поведінкою та своїми коментарями. Усе ж вірити треба не словам, а діям, тому особливу увагу слід приділити минулому кандидатів — що, коли вони робили, із ким робили політичні проекти в минулому, до кого були лояльні, із ким і проти кого "дружили" і т. ін. Ще один важливий лайфхак: відкладати свої емоції до кандидата та тверезо аналізувати, що і як він чи вона кажуть, і намагатися розкрити їхню справжню мотивацію.

Що б ви сказали українцям, яким байдуже до виборів?

Максим Яковлєв: Усе ж прийти та проголосувати, бо значення має голос кожного. Якщо придивитися, який потужний потік політичної реклами та агітації виливається на кожного громадянина України, то можна зрозуміти, як завзято змагаються за кожен наш голос, тому йти голосувати — треба.

Олена Шкарпова: Можна довести цю ситуацію до абсурду. Уявіть, що не просто ви, а кожен українець вирішить, що його голос ні на що не впливає, і не прийде на дільницю. У такому випадку в Україні просто не відбудуться вибори. Тоді доведеться повертатися до монархії або диктатури — коли ми не обираємо голову держави або парламент, тому що "наш голос ні на що не впливає". Чи хочемо ми такої ситуації? Упевнена, що ні. Чи загрожує така ситуація нашій державності? Звісно. Тому що в такому разі за нас точно все вирішать. Тому не випробовуймо долі, а йдімо на вибори.

Фото: Анастасія Мантач

Читайте також: