:
Дебати PRO

Дебати PRO

Ток-шоу, яке ламає гасла і змушує думати. Гострі теми, які ділять суспільство на тих хто "за" і тих, хто "проти". Пошук точок дотику, компромісів і спільних рішень.

"Дебати PRO" – перший в Україні публічний дискусійний майданчик телевізійного формату, де головна роль належить аудиторії, а не ведучим чи експертам. Люди, які мають діаметрально протилежні точки зору на ту чи іншу соціальну проблему, з допомогою фахівців знаходять спільні рішення.

"Дебати PRO" у соціальних мережах:

ПРАВИЛА ПРОВЕДЕННЯ ТА УЧАСТІ

Програма "Дебати PRO" – новий формат UΛ:Першого. Це ще один крок на шляху до Суспільного мовлення.

"Дебати PRO" – перший в Україні дискусійний майданчик, де ключову роль відіграє АУДИТОРІЯ (телеглядачі та присутні на знімальному майданчику представники різних соціально-демографічних і вікових груп).

Теми для обговорення обирає творча група програми, спираючись на результати соціологічних опитувань, опубліковані у відкритих джерелах, орієнтуючись на тренди у соціальних мережах, інформаційно-подієвий контекст.

На початку дискусії тема ефіру сформульована так, як про ту чи іншу суспільну проблему зазвичай говорять політики-популісти або люди, які не мають ґрунтовних знань щодо обговорюваної тематики. І завданням програми та людей, присутніх на ефірі, буде саме дослідження реального стану речей, витоків тієї чи іншої проблеми, та напрацювання можливих варіантів спільних, компромісних рішень.

Аудиторія програми в студії під час ефіру становить максимум 45 осіб (це представники різних соціально-демографічних та професійних груп), які дотримуються протилежних поглядів стосовно обговорюваної тематики, а також користувачі соціальних мереж.

Для фахового та аргументованого обговорення суспільних проблем до студії запрошуватимуться представники законодавчої та виконавчої влади, експерти з числа науковців, громадських активістів, представників аналітичних та дослідницьких установ. Ідеться про 6 спікерів із протилежними поглядами на обговорювані питання.

РАУНД 1

На початку програми експерти та аудиторія – залежно від позиції – займають місця на протилежних трибунах.

Кожен із 6 спікерів має 60 секунд, аби заявити свою позицію, чітко її сформулювати.

Потім кожен із них може поставити адресне запитання до одного з опонентів та отримати відповідь. На це сторони мають 30 секунд та 1 хвилину відповідно. За дотриманням часу та порядку ведення дискусії стежить модератор.

Не допускаються образливі висловлювання, заяви, які не сприяють розкриттю обговорюваної теми і відволікають увагу аудиторії від суті питання, лозунги популістського характеру.

Після завершення Раунду 1 – під час рекламної паузи – люди в аудиторії можуть пересісти на іншу трибуну, якщо під час обговорення вони змінили свою точку зору.

РАУНД 2

У цьому раунді запитання ставлять представники аудиторії. До спікерів протилежної сторони бажано звертатися адресно, з конкретним запитанням, тривалість постановки якого не перевищує 30 секунд.

Час на відповідь становить 1 хвилину.

У цьому ж раунді спікери сторін відповідають і на запитання інтернет-користувачів, що були залишені на сторінках програми у Twitter та Facebook.

Після закінчення раунду – під час рекламної паузи – представники аудиторії також можуть пересісти на іншу трибуну, якщо під час сесії запитань/відповідей вони змінили точку зору. У перерві спікери можуть спілкуватися з аудиторією, адже попереду Раунд 3, у якому буде сформульовано компроміси.

РАУНД 3

У заключній частині програми її учасники (аудиторія в студії та інтернет-користувачі) формулюють свої пропозиції щодо можливих компромісів, таких варіантів розв’язання проблеми, які готові підтримати протилежні "табори".

Модератор виголошує їх. А спікери повинні за допомогою планшетів, розданих перед голосуванням, провести ранжування, себто розташувати запропоновані варіанти так, щоб найбільш реалістичні пропозиції були на перших позиціях. Відповідно на останніх опиняться ті, які, за оцінками фахівців, потребують або складної процедури запровадження, або не можуть бути втілені через брак бюджетних коштів тощо.

АУДИТОРІЯ

Аудиторія в студії та інтернет-користувачі мають дотримуватися норм чинного законодавства та етичної поведінки, правил програми "Дебати PRO".

До спікерів із протилежного сектору вони повинні звертатися адресно з конкретним запитанням.

Запропоновані варіанти компромісних рішень повинні стосуватися виключно суті обговорюваного питання, інакше будуть класифіковані модератором як ті, що не відповідають правилам дебатів. Варіанти рішень повинні спиратися на інформацію, отриману під час проведення програми, законодавство України або інших країн, галузеву інформацію.

МОДЕРАТОР

Відповідно до форматних особливостей програми, модератор:

  • стежить за дотриманням правил програми "Дебати PRO", етичних норм поведінки та чинного законодавства у студії;
  • визначає порядок відповідей спікерів;
  • обирає, хто ставитиме запитання або озвучуватиме компроміс в аудиторії;
  • може зупиняти суперечку, ставити уточнювальні запитання, оцінювати повноту відповіді, підбивати підсумки;
  • може озвучувати питання або варіанти компромісів із соціальних мереж;
  • адресує запитання або контраргумент, якщо той, хто його озвучив, не сказав, кому саме призначене запитання або на чию адресу звучала репліка;
  • на власний розсуд може коментувати кількісні зміни у різних частинах аудиторії між раундами;
  • може переформулювати або уточнити запропоноване формулювання в Раунді 3, відмовитися вносити той чи інший компроміс до переліку, пояснивши свою позицію;
  • запропонувати свої варіанти компромісу; оголошує результати рейтингового голосування спікерів у завершальній частині програми.

СПІКЕРИ

Запрошені до студії політики, чиновники, експерти можуть представляти різні партії чи бути безпартійними, вони можуть не бути особисто знайомими до ефіру. Спільний критерій – це схожа точка зору на проблему, яку обговорюють у студії.

Вони повинні:

  • дотримуватися формату "Дебатів PRO", етичних норм поведінки та чинного законодавства України, прислухатися до зауважень модератора;
  • завчасно знати тему обговорення та чітко висловлювати свою позицію під час ефіру;
  • дотримуватися часових меж, відведених правилами програми;
  • адресно звертатися до опонентів, слухати відповіді на поставлені запитання, утримуватися від реплік з місця, особливо під час виступу інших, уникати використання політичних гасел;
  • у другому раунді чітко відповідати на поставлені аудиторією запитання;
  • під час другої рекламної паузи спікери можуть спілкуватися з аудиторією зі свого сектору, аби допомогти знайти та сформулювати варіанти компромісних рішень.

Тривалість програми становить у середньому 1 годину 30 хвилин. Часові межі кожного з раундів визначає модератор та творча група програми.

Програму створено спільно з фундацією "Суспільність" та Українським медійним проектом (У-медіа), що його виконує "Інтерньюз".