«Шлях» боротьби і надії кримських татар — прем’єра на UA: ПЕРШИЙ - UA: Перший
:
«Шлях» боротьби і надії кримських татар — прем’єра на UA: ПЕРШИЙ

«Шлях» боротьби і надії кримських татар — прем’єра на UA: ПЕРШИЙ

14 травня 2021

У вівторок, 18 травня, на суспільному телеканалі UA: ПЕРШИЙ відбудеться прем’єра документального проєкту власного виробництва «Шлях», присвячена Дню пам’яті жертв депортації кримських татар сталінським режимом 1944 року та Дню боротьби за права кримськотатарського народу. Проєкт познайомить глядачів з історіями кримських татар — одного з корінних народів України.

Читайте також: «Історія кримських татар» — проєкт про заслання і повернення від UА: КРИМ

«Ми робимо акцент на особистих історіях представників кримськотатарського народу, які розгорталися в контексті подій XX-XXI століть: масова депортація радянською владою кримських татар з Криму 1944 року, повернення в Україну в 1980–90-х роках, участь кримських татар у подіях, що розгорталися навколо військового вторгнення Російської Федерації до України та подальшої анексії Криму 2014 року», — розповідає сценаристка проєкту Аліна Сугоняко.

Аудиторія зможе побачити і зрозуміти становище кримськотатарського народу в Україні, його внесок у розвиток країни та ідеологію. Глядачі дізнаються про їхню боротьбу, драматичну долю, пов’язану з Кримом — їхнім домом, і те, як тісно вони і їхня культура пов’язані з Україною. Проєкт розкриває ці теми через призму особистих історій кримських татар, які пройшли складні випробування, втратили рідний дім, близьких людей, часом багато років життя, украдених репресивною системою Кремля.

«Навіть народ, вигнаний із власної землі, перебуваючи в складних умовах за межами історичної батьківщини, продовжує далі жити, розвиватися й боротися за свою ідентичність і визнання у світі. У складній ситуації вони протидіяли проведенню незаконного референдуму в Криму під дулами російських автоматів. За це окупанти їх переслідували, саджали до в’язниць та вдавалися до фізичного насильства. Наскільки це складні й драматичні події, допомагають зрозуміти глибокі історії наших героїв», — зазначає режисер Олександр Опанасюк.

Через призму історій героїв — кримських татар — формується загальна картина сучасного життя кримськотатарського народу. Земфіра — шеф-кухар ресторану «Мусафір». Синавер Кадиров — кримськотатарський громадський активіст, один з лідерів правозахисної організації «Азатлик», політв’язень часів СРСР. Джамала — співачка, переможниця Євробачення 2016 року. Мустафа Джемілєв — політичний та громадський діяч, один із провідників кримськотатарського національного руху, правозахисник, учасник дисидентського руху, політичний в’язень, народний депутат України. Ахтем Сеїтаблаєв — актор та режисер та інші.

«Попри те, що ми намагаємося осягнути період історії кримських татар від 1944 року до наших днів, це не є суто історична хроніка. Це передусім історії людей, які втратили друзів, родичів, які діляться з глядачами особистими спогадами. Живими і щирими. Має значення не тільки те, що герої розповідають свої історії, а й те, як вони це роблять. Вони не залишають байдужим і спонукають проникнутися їхнім болем, який вони пронесли крізь свої життя», — ділиться своїм баченням Катерина Феленюк, продюсерка творчого об’єднання суспільно-політичного мовлення

Дивіться документальний проєкт «Шлях» на суспільному телеканалі UA: ПЕРШИЙ 18 травня, у мобільному застосунку suspilne.tv, а також на платформі каналу в Youtube та на фейсбук-сторінці UA: ПЕРШИЙ.

Читайте також: