:
Прем’єра власного фільму-розслідування «Бити. Молитися. Тримати»

Прем’єра власного фільму-розслідування «Бити. Молитися. Тримати»

07 вересня 2021

У неділю, 12 вересня, суспільний телеканал UA: ПЕРШИЙ покаже прем’єру фільму-розслідування власного виробництва «Бити. Молитися. Тримати». Команда Суспільного викриває великі мережі реабілітаційних центрів, у яких людей б’ють, зв’язують скотчем і змушують молитися, та куди можуть потрапити навіть люди без жодних залежностей.

Читайте також: «Покоління. Паралелі» — прем’єра історичного телепроєкту на Суспільному

«В ході роботи над фільмом нам довелося опитати близько сорока залежних людей. І ось тільки одна з таких історій: молода жінка зі своїх 35 років життя 23 роки вживає наркотики. Двоє її чоловіків померли від передозування в неї на руках. Дочка цієї жінки виросла без мами. Фільм про реабілітацію залежних людей — найскладніша історія в моєму професійному житті. Розбиті життя по обидва боки високого паркану — страждають і залежні, і їхні родини, — розповідає авторка фільму, журналістка Катерина Лихогляд. — У фільмі “Бити. Молитися. Тримати” наша команда звертається до тих, кого вербує яскравий піар мереж закритих центрів. До сімей залежних людей. Ми жодним чином не намагаємося повчати чи засуджувати. Мета цієї роботи: попередити. Віддаючи своїх рідних у тіньові організації, вони мають право знати усі ризики. Наприклад, про те, що можуть бачити їх востаннє.

Наша команда поставила перед собою завдання: зрозуміти проблему, поінформувати про неї й запропонувати вихід. Мабуть, лише такий підхід може нас наблизити до того, що називається конструктивною журналістикою».

Головний герой фільму — психолог Артем, якого спіткала біда: його близька людина страждає від наркозалежності, що тягне за собою амфетаміновий психоз.

Разом з Артемом глядачі пройдуть шлях пошуку порятунку залежної людини. А також — побачать таємниці реабілітаційних центрів для алко- і наркозалежних людей, де пацієнтів утримують силою.

Щоб дізнатися, що таке закриті центри і які методи лікування в них застосовують, журналісти Суспільного вирушають у різні міста України та опитують десятки колишніх реабілітантів. Розслідувачі виявляють випадки, коли живими з центрів люди не поверталися.

«Сотні тисяч людей в Україні стикаються з проблемами алкоголізму і наркоманії. Це люди, які страждають від залежностей, і ті, хто живе поряд з ними — батьки, чоловіки, дружини, діти, близькі та родичі. Життя і залежних, і їхнього оточення перетворюється на пекло. А єдине, що може запропонувати їм держава, — це медикаментозне лікування у наркологічних і психіатричних лікарнях, і кілька центрів реабілітації державної та комунальної власності. В пошуках порятунку люди звертаються до широкорозрекламованих приватних центрів, де їм обіцяють і одужання, і пристойні умови реабілітації, смачну їжу, і роботу з психологами. Натомість часто люди потрапляють у приватні тюрми, де над ними знущаються. Самі ж мережі таких центрів підтримують на найвищому рівні. Це розслідування про хорошу ідею, яку перетворили в недобросовісний бізнес. Це розслідування-попередження і фільм про прийняття та визнання проблеми залежностей. Авторка фільму Катерина Лихогляд зробила титанічну роботу, результат якої повинні подивитися всі», — зазначає шеф-редакторка та засновниця творчого об’єднання розслідувань Інна Білецька.

Під час свого розслідування журналісти також викривають, що за гроші в такий заклад можна закрити навіть людину без залежності.

Хто намагається узаконити фінансування приватних центрів з держбюджету і як у наш час існують такі реабілітаційні центри — дивіться у прем’єрному фільмі-розслідуванні «Бити. Молитися. Тримати» о 13:30 12 вересня на суспільному телеканалі UA: ПЕРШИЙ.

Нагадаємо, фільм-розслідування «Сто років ізоляції: що приховує українська психіатрія» творчого об‘єднання розслідувань Суспільного отримав спеціальну відзнаку Національного конкурсу журналістських розслідувань-2021.

Читайте також: