:
«Колапс: як українці зруйнували імперію зла» — до 30-ї річниці референдуму за незалежність на UA: ПЕРШИЙ

«Колапс: як українці зруйнували імперію зла» — до 30-ї річниці референдуму за незалежність на UA: ПЕРШИЙ

26 листопада 2021

В суботу, 27 листопада, о 20:00 на суспільному телеканалі UA: ПЕРШИЙ розпочнеться показ документального серіалу «Колапс: як українці зруйнували імперію зла». Трансляція серіалу буде відбуватися щодня, о 20:00 до 3 грудня. Його буде присвячено 30-ій річниці Всеукраїнського референдуму про незалежність України, що проходив одночасно з першими виборами президента України, 1 грудня 1991 року.

Читайте також: Фільм «Майдан. Шість літер нашої свободи» отримав нагороду на фестивалі у Європі

Виробництвом документального серіалу «Колапс. Як українці зруйнували імперію зла» на замовлення та за сценарієм Суспільного мовника займалася команда кінематографістів-документалістів з Esse Production House. Режисер серіалу — Сергій Лисенко, оператор — Сергій Михальчук, продюсери — Ольга Бесхмельниціна та Віталій Шеремєтьєв.

З боку НСТУ до команди творців проєкту увійшли сценарист — Олександр Зінченко, продюсер та автор ідеї — Ярослав Лодигін, продюсери — Ірина Бубнова та Сергій Недзельський.

«Героями нашого семисерійного фільму стали люди, які пам’ятають усе достеменно. Серед них й ті, хто в 1991 році вже були у зрілому віці. Розповісти цю історію суспільно важливо, адже ці знання — елемент особистої безпеки і запорука розвитку кожного українця, — зазначив Ярослав Лодигін, член правління, відповідальний за платформу телебачення Суспільного. — І я радий, що цьогоріч Суспільному вдалось інвестувати рекордні кошти в документалістику. Це важливо робити й надалі, бо коли є ресурси і знання, створюються унікальні кейси, зокрема такі документальні серіали, які відображають місію Суспільного».

Перша серія з назвою «День страху» розповідає про події 19 серпня 1991 року в Києві на тлі спроби перевороту ГКЧП у Москві.

Серія під назвою «Ніч гніву» розповідає про те, чи правдивий міф про те, що проголошення незалежності України і розпад СРСР були частиною плану спецслужб США. Чи дають розсекречені документи КДБ та ЦРУ чітку відповідь щодо того, чи справді США прагнули розпаду СРСР? Чому саме 20 серпня 1991 року був днем «Д» для ГКЧП? Як саме в цей день депутати Верховної Ради вперше підіймали питання проголошення незалежності України? Що відбувалося в Москві в ніч з 19 на 20 серпня? Відповіді на ці запитання глядачі отримають, переглянувши другу серію проєкту.

Третій епізод «Без ейфорії» оповідає про події 21 серпня 1991 року. Депутати з Народної ради вимагають скликання позачергової сесії Верховної Ради. Кравчук вагається. ГКЧП тікає у Шереметьєво і там їх заарештовують. Що зупинило штурм московського Білого дому? Чи був Горбачов причетним до заколоту? У Москві — емоційний пік серпневих подій, у Києві — події лише починають розгортатися.

Серія під назвою «Дефолт» розповідає про крах економіки СРСР та його реальні причини. Крах економіки СРСР стався вже в серпні 1991 року, під час путчу. Але знадобилося ще кілька місяців, щоб всі усвідомили цей факт. Це історія про «Бермудський трикутник» радянської економіки, у вершинах якого знаходилися три речі: нафта, зерно і танки. Що сталося з економікою «країни рад»? Коли та чому насправді відбувся економічний колапс СРСР — дивіться у четвертому епізоді документального серіалу Суспільного «Колапс. Як українці зруйнували імперію зла».

Епізод «Ефект доміно» розповідає про те, як події в різних республіках СРСР та країнах Варшавського блоку провокували схожі події в сусідніх країнах та республіках. Останні кілька років перед розпадом СРСР виглядали як ланцюгова реакція: події в одній країні соціалістичного табору підштовхували процеси у сусідів. Чи той «ефект доміно», який запустила польська «Солідарність», уплинув на події в Україні? Що пробудило українців? «Перебудова»? Чорнобиль? «РУХ»? «Червона Рута»? Чи якісь інші чинники призводять до того, що 23 серпня 1991 року Левко Лук’яненко та Леонтій Сандуляк пишуть проєкт Акту проголошення незалежності України — дивіться у п’ятому епізоді документального серіалу Суспільного «Колапс. Як українці зруйнували імперію зла».

Серія «Незалежність» детально розповідає про історичний день 24 серпня 1991 року. У ній глядачі дізнаються, що відбувалося за лаштунками історичного засідання Верховної Ради; як вдалося переконати комуністичну більшість Верховної Ради проголосувати за Акт проголошення незалежності України та хто зіграв ключову роль у пошуках компромісу.

Епізод «На межі ядерної катастрофи. Колапс на Різдво» розповідає про те, як на референдумі 1 грудня українці поклали край існуванню імперії зла, та про небезпеку для всього світу від розпаду держави з потужним ядерним арсеналом. Адже восени 1991 року московські газети писали, що Єльцин обговорював із військовими можливість ядерного бомбардування Києва.

Героями серіалу стали: Леонід Кравчук — перший президент України; Оксана Забужко — письменниця, поетеса; Лех Валенса — президент Польщі в 1990—1995 роках; Віталій Портніков — журналіст, публіцист, письменник. Один з перших парламентських кореспондентів у СРСР, з 1991 року співпрацює з «Радіо Свобода»; Надія і Роберт Макконнелл — одні з головних лобістів підтримки незалежності України в США; Сергій Плохій — історик, професор української історії в Гарвардському університеті, де він також обіймає посаду директора Гарвардського українського наукового інституту і багато інших свідків та учасників подій.

Нагадаємо, телевізійна прем’єра документального серіалу про український погляд на розпад СРСР і здобуття Україною незалежності відбулася 23 і 24 серпня цього року. На телеканалі UA: ПЕРШИЙ переглянули понад 2 мільйони 100 тисяч глядачів (аудиторія 4+, вся Україна)*.

Серіал отримав схвальні відгуки, зокрема після кінотеатральної прем’єри 27 серпня, яка відбулася в кінотеатрі «Жовтень» у Києві.

* Дані ТБ-панелі належать ІТК; дослідник — Nielsen; моніторинг — Комунікаційний Альянс та представлені UA: ПЕРШИЙ. Дані наведено для аудиторій 4+, за показниками cov#. Докладно — у глосарії ІТК.

Читайте також: