Конференція "Запуск суспільного мовлення в Україні: виклики та наступні кроки" стартувала - UA: Перший
:
Конференція

Конференція "Запуск суспільного мовлення в Україні: виклики та наступні кроки" стартувала

15 вересня 2015

Міжнародна конференція "Запуск суспільного мовлення в Україні: виклики та наступні кроки" стартувала у Києві. Створення Наглядової Ради Національної суспільної телерадіокомпанії України (НСТУ), робота цього органу та висвітлення місцевих виборів за стандартами суспільного мовлення – основні теми, які розглядатимуться протягом сьогоднішнього дня.

Україна разом зі своїми закордонними партнерами пройшла довгий і складний шлях до створення суспільного мовлення. На цьому під час вітальної промови наголосив Посол Європейського Союзу в Україні, голова Делегації ЄС в Україні Ян Томбінські. "Я вітаю українських партнерів, які пройшли довгий шлях і доклали чимало професійних зусиль і політичного капіталу. Суспільне мовлення – одна зі сфер, де довелося зіштовхнутися зі спротивом держаної системи, спротивом тих, хто користається засобами масової інформації не як каналом комунікації, а як інструментом захисту інтересів певної групи людей. Але сьогодні ми зібралися, щоб обговорити процес створення та роботи Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України", – сказав пан Томбінські.

Особливо важливим створення і налагодження правильної роботи суспільного в України є в нинішній ситуації, коли треба працювати на об’єднання суспільства та роз’яснювати усі реформи, що відбуваються. Ян Томбінські зауважує, що іноді люди не до кінця розуміють процеси довкола, тому ЗМІ, а особливо суспільні радіо і телебачення, мають розказувати, як ці реформи відбуваються і які нові правила встановлюватимуться згодом. Ще одним важливим аспектом діяльності суспільного мовника, як і, зрештою, всіх інших ЗМІ, має стати просвіта громадян.

"Суспільне радіо й телебачення надзвичайно важливі для відновлення довіри суспільства до ЗМІ як засобу комунікації. Іноді у сучасному світі цьому аспектові не приділяється належна увага, і не лише в Україні. ЗМІ втрачають свою функцію просвіти, стаючи натомість засобом приваблення виборців. У нинішній же ситуації в Україні суспільний мовник має просвіщати громадськість і формувати єдину націю, адже зараз таки час, коли єдність українців ще тільки починає формуватися, і попереду велике майбутнє – об’єднання всіх регіонів країни", – зазначив Посол Європейського Союзу в Україні.

Із самого початку створення суспільного мовника України увесь процес активно супроводжує Рада Європи, адже консолідація суспільних мовників різних країн – один із пріоритетів роботи цієї організації. Владімір Рістовскі, Посол, голова офісу Ради Європи, наголошує, що на цю мить дуже важливо сфокусувати зусилля на створенні Наглядової ради НСТУ згідно з вимогами демократичних стандартів.

"Важливо створити Наглядову раду так, щоб усунути будь-які ризики політичного чи фінансового впливу на цей орган, зробити його незалежним і таким, що працюватиме на інтереси суспільства. А для цього представники депутатських фракцій і груп, а також представники громадських організацій, які увійдуть до складу Наглядової ради, мають чітко розуміти роль і завдання суспільного мовника", – зауважив Владімір Рістовскі. Також голова офісу Ради Європи закликав українську команду скористатися порадами щодо створення Наглядової ради НСТУ експерта Ради Європи Ів Саломон: обирати до складу цього органу фахівців із не менш ніж 5-річним досвідом роботи у медіа-галузі, брати до уваги положення про конфлікт інтересів, а також обирати представників на основі широких дебатів. (Більше про поради Ів Саломон щодо створення Наглядової ради українського суспільного мовника читайте на нашому сайті вже в наступному матеріалі).

Україна нині вийшла на фінішну пряму створення суспільного мовника, і зміни, які сталися – невідворотні. Про це розповів Олег Наливайко, голова Державного комітету телебачення і радіомовлення України. Наголосив і на тому, що існують і певні проблеми на шляху переходу до суспільного: "Звісно, у процесі створення суспільного ми стикаємося із певними проблемами. Це, зокрема, борги багатьох років, статус багатьох майнових об’єктів – те, що ми зараз намагаємося вирішити з Фондом держмайна. Також нині у системі державних ЗМІ працює майже 7 тисяч людей, і ми маємо організувати реформу так, щоб зберегти соціальні права кожного".

Також Олег Наливайко зазначив, що деякі керівники обласних державних телерадіокомпаній не дуже прагнуть ставати звичайними медіа-менеджерами – їм вигідніше буди держслужбовцями, директорами. І вони сподіваються, що щось станеться, і процес переходу буде відмінений. "Але кроки, які ми вже зробили на шляху суспільного телебачення і радіомовлення, є невідворотними. Зараз у нас є розуміння, як далі працювати, певна дорожня карта, за якою ми рухатимемося", – запевнив очільник Держкому.

Перетворення державного телебачення і радіо на суспільне триває, але ці зміни не такі швидкі, і з боку може здатися, що насправді нічого не відбувається. Але цю тезу заперечив генеральний директор Національної телекомпанії України Зураб Аласанія: "На перший погляд може здатися, що зміни йдуть повільно. Але якщо ми хочемо все зробити у правовому полі, за законом – маємо дотримуватися процедури. Що ми зовсім близько до мети, свідчить хоча б те, що сьогодні ми обговорюємо створення Наглядової ради – один із останніх пазлів суспільного мовника. Але при цьому треба розуміти, що суспільне мовлення як інститут постане не скоро. Стан справ у країні такий, що наші можливості дуже обмежені і з технічного, і з фінансового, і з кадрового аспектів, а суспільство має зависокі очікування. Тож зараз нам важливо знайти баланс між бажаннями громадян і нашими можливостями", – сказав очільник НТКУ.

Та попри всі складнощі, про які говорили і Олег Наливайко, і Зураб Аласанія, наближається той день, коли Україна зможе відсвяткувати створення суспільного радіо й телебачення – запевнила перший заступник голови Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Ольга Герасим’юк.

"Цьогоріч ми можемо вже відзначати повноліття ідеї створення суспільного мовлення в Україні. І на 18-му році просування цієї ідеї ми, медійники, повинні навчитися багатьом речам – як бути незалежними, як служити своєму суспільству, як виборювати те, за що ми ламаємо списи у боротьбі. Усі, хто почне роботу над суспільним, всі, кого ми оберемо, робитимуть це вперше. І від того, яку професійну силу, характер і професійну гідність вони продемонструють, залежатиме наше майбутнє", – зазначила пані Герасим’юк.

Організатори Міжнародної конференції "Запуск суспільного мовлення в Україні: виклики та наступні кроки" – Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення, Державний комітет телебачення і радіомовлення, Національна телекомпанія України, спільна програма Європейського Союзу та Ради Європи "Зміцнення інформаційного суспільства в Україні" та Deutsche Welle Akademie.

Читайте також: