:
Самоповернення в Крим | НАШІ 30

Самоповернення в Крим | НАШІ 30

«Самоповернення в Крим» — п’ята серія документального серіалу «Наші 30» до 30-ї річниці незалежності. «Наші 30» – проєкт про спільний досвід і все, що зробило нас сильнішими на цьому шляху. Історія 1990-х розказана самими українцями.

Через що пройшли кримські татари повертаючись у Крим після десятиліть депортації наприкінці 1980-х? Право купити житло, отримати прописку, без якої не беруть на роботу, отримати пай землі доводилося виборювати під час численних акцій протесту, постійного тиску та перемовин з місцевими чиновниками. А ще стикатися з відвертим побутовим расизм. Контрольовані владою ЗМІ нацьковували населення пропагандою. Все ж пікети від Москви до Тамані й по всьому Криму, петиції, мирні марші, самоспалення і, зрештою, самоповернення землі, яке влада називала самозахопленням, спрацювали. Але чи стало простіше після незалежності, коли частина чиновників склала партійні квитки. Цей фільм про історію повернення цілого народу – є історією перемоги усупереч системі й завдяки згуртованості. Однак, багатьом довелося вдруге втратити рідний дім після окупації півострова Росією у 2014-му.
Серед героїв фільму ветерани кримськотатарського руху Ульвіє Аблаєва, Ільвер Аметов, режисер Ахтем Сеітаблаєв, а також переселенці Ерфан Кудусов, Ескендер Буджуров, Ельміра Катакі, Сєіт-Яг’я Казаков, Ларане Хейбуллаєва.

Авторки: Наталя Гуменюк, Анна Цигима
Редактори: Вікторія Курчинська, Влад Азаров
Режисерка: Анна Цигима
Керівниця і головна редакторка проекту НАШІ 30: Наталя Гуменюк

Створено командою Лабораторії журналістику суспільного інтересу для Суспільного.
За підтримки посольства США в Україні.

НАШІ 30 – документальний мультимедіа проєкт Суспільного до 30 річниці незалежності України, який складається з документального серіалу НАШІ 30 та подкасту НАШІ 30.Жива історія – спогадів та рефлексій громадян про великі події та явища початку 1990-х років.

Читати більше про проект: http://:/www.90.in.ua
Слухати подкаст-серіал НАШІ 30. Жива історія: https://90.in.ua/podcasts