Суспільне мовлення - Перший канал
:

 

Наглядова рада Суспільного закликає владу профінансувати ПАТ

Наглядова рада Суспільного закликає владу профінансувати ПАТ "НСТУ" відповідно до закону

22 вересня 2017

Члени Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України (ПАТ "НСТУ") закликають відповідальні органи влади передбачити у Державному бюджеті на 2018 рік гарантовані законом видатки на суспільне мовлення у розмірі 0,2% від загального фонду державного бюджету за попередній рік, що складає не менше 1,54 млрд грн. З відповідною заявою члени Наглядової ради звернулися до Кабінету Міністрів, парламенту і Президента України.

Публікуємо текст заяви повністю:

Наглядова рада НСТУ закликає владу забезпечити роботу суспільного мовлення, профінансувавши ПАТ "НСТУ" у 2018 році відповідно до закону

Члени Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України (ПАТ "НСТУ") застерігають Кабінет Міністрів, парламент і Президента України від суттєвого зменшення фінансування ПАТ "НСТУ" у проекті Державного бюджету України на 2018 рік оскільки це може зупинити надважливу реформу в процесі демократизації України та скласти враження спроби політичного втручання в роботу незалежного суспільного мовника за допомогою фінансових важелів.

Відповідно до проекту закону "Про державний бюджет України на 2018 рік" видатки згідно з програмою "Фінансова підтримка Національної суспільної телерадіокомпанії" у 2018 році визначено Мінфіном в сумі 776 млн грн, тоді як передбачений Законом України "Про Суспільне телебачення і радіомовлення в Україні" обсяг фінансування суспільного мовлення на 2018 рік має становити близько 1,54 млрд грн.

Європейський стандарт у сфері суспільного мовлення полягає у забезпеченні трьох ключових принципів: незалежне фінансування, якісний суспільно значущий контент та громадський контроль. Це означає незалежність кадрової та редакційної політики мовника від рішень органів влади та забезпеченні державою сталого у довгостроковій перспективі фінансування мовника. Випадки фінансового тиску на суспільних мовників, на жаль, існують, але вони притаманні країнам, що відходять від демократичного шляху розвитку. Ми впевнені, що Україна, яка демонструвала готовність до реальних реформ, не може припускатися подібних помилок.

Перші роки реформи дуже важливі, вони закладають підвалини для усіх наступних кроків. Недофінансування суспільного мовлення в цей період майже унеможливить зміну якості програмного наповнення ефіру та проведення швидкої кадрової оптимізації. Суспільство не побачить реальних змін. Буде дискредитовано саму ідею Суспільного мовлення в Україні. Тим самим дуже важлива реформа в сфері демократизації виявиться невдалою, а Україна втратить ще один шанс.

Наглядова рада ПАТ "НСТУ", діючи від імені українського суспільства, ухвалила таку місію українського суспільного мовника: "Захищати свободи в Україні. Надавати суспільству достовірну та збалансовану інформацію про Україну та світ, налагоджувати громадський діалог задля зміцнення суспільної довіри, розвитку громадянської відповідальності, української мови та культури, особистості та українського народу". Це складне завдання, особливо у важкі часи для країни, яка щодня відчуває на собі інформаційні впливи агресора. Але українське суспільне мовлення може і мусить виконати це завдання. Ми переконані, що у цьому зацікавлені і українське суспільство, і українська влада, яку потужний і незалежний суспільний мовник робить лише сильнішою.

Зважаючи на наведені аргументи, Наглядова рада Національної суспільної телерадіокомпанії України закликає відповідальні органи влади передбачити у Державному бюджеті на 2018 рік гарантовані законом видатки на суспільне мовлення у розмірі 0,2% від загального фонду державного бюджету за попередній рік, що складає не менше 1,54 млрд грн.

Члени Наглядової ради ПАТ "НСТУ"