:
Серіал «Колапс. Як українці зруйнували Імперію Зла» — це історія без пропаганди, — Олександр Зінченко

Серіал «Колапс. Як українці зруйнували Імперію Зла» — це історія без пропаганди, — Олександр Зінченко

06 серпня 2021

До 30-річчя незалежності України Суспільний мовник покаже унікальний документальний серіал «Колапс. Як українці зруйнували Імперію Зла». Проєкт виробляє кінокомпанія «Ессе Продакшн Хаус» за сценарієм та на замовлення Суспільного мовлення. Стрічка розповість про роль українців у розпаді СРСР та здобуття Україною незалежності. У серіалі представлений український погляд на глобальні події.

Читайте також: «Колапс: як українці зруйнували імперію зла» — на UA: ПЕРШИЙ прем’єра серіалу Суспільного

«Семисерійний серіал побудований так, що, по суті, одна серія — це один день. Але ми також намагаємося нагадати якусь із ключових причин розпаду СРСР та проголошення Україною незалежності. Економічні причини. Міжнародний контекст. Наприклад, “ефект доміно”, який спрацював у Центральній та Східній Європі у 1989–1991 роках. Чи був якийсь вплив Польщі на Україну? Що запустило ланцюгову реакцію подій в Україні? Це був бурхливий каскад подій», — розповідає сценарист проєкту, історик Олександр Зінченко.

За його словами, складні запитання учасникам і свідкам тих подій змушують замислитися, чи осмислили українці свою роль у падінні комуністичної імперії. У проєкті взяли участь перший президент України Леонід Кравчук та письменниця Оксана Забужко, президент Польщі Лех Валенса та найближчий соратник Єльцина Геннадій Бурбуліс, історик з Гарварду Сергій Плохій та професорка з канадського Західного університету Марта Дичок. Також вдалося зафіксувати свідчення Джеймса Бейкера (Державний секретар США (1989–1993 рр.)., який 18 жовтня 1991 року відвідав Київ у межах підготовки до визнання США незалежності України.

Знімальна група зафіксувала три десятки великих розмов з учасниками й свідками подій з України, Канади, Польщі, Росії та США.

«Ми спробували знайти відповідь на запитання, правий чи ні був перший президент Білорусі Станіслав Шушкевич, коли стверджував, що українці зруйнували СРСР… Ми намагаємося зрозуміти, від якого моменту можна відраховувати руйнівні процеси, які відбувалися з СРСР. Де і яка тут роль українців, який їхній внесок у знищення Імперії Зла. При цьому ми шукали також альтернативні версії або заперечення цієї тези. Ми покажемо цю історію з різних перспектив. Глядач зможе зробити висновки самостійно. Адже однозначні відповіді дає тільки пропаганда. Серіал "Колапс" — це не пропаганда. Світ не чорно-білий», — додає Олександр Зінченко.

Нагадаємо, що виробництвом серіалу «Колапс. Як українці зруйнували Імперію Зла» займається команда кінематографістів документалістів з «Esse Production House», які отримали нагороду «Кришталевий ведмідь» 71-го Берлінале.

Серіал не просто розповідає про вихід України з СРСР та роль українців у розпаді імперії зла. Це спроба показати повністю українську точку зору без наративів будь-якої іноземної держави.

Серіал матиме не лише унікальне змістове наповнення, а й запропонує глядачам високий технічний і художній рівень продукту.

Нагадаємо, 23 та 24 серпня на суспільному телеканалі UA: ПЕРШИЙ відбудеться прем’єра документального серіалу «Колапс: як українці зруйнували імперію зла». Документальний серіал створений на замовлення і за сценарієм Суспільного мовника компанією «Esse Production House».

Читайте також: