:
Прем’єра документального проєкту «Made in колись» на Першому

Прем’єра документального проєкту «Made in колись» на Першому

12 грудня 2022

У середу, 14 грудня, о 21:15 в ефірі телемарафону «Єдині новини» відбудеться прем’єра документального проєкту режисера Володимира Бакума «Made in колись». Стрічка розповідає історію двох фольклорних колективів в контексті повномасштабного російського вторгнення в Україну.

Це перший повнометражний проєкт творчого об’єднання суспільно-політичного мовлення Першого каналу від початку повномасштабного вторгнення. Прем’єра на ютуб-каналі Першого відбудеться 14 грудня о 19:00.

Читайте також: «У пошуках Сковороди»: прем’єра фільму на Суспільне Культура

Головний герой стрічки — 32-річний етнограф Олексій Заєць, який з самого дитинства збирає та зберігає автентичну українську пісню. Він — керівник двох творчих колективів у селищах Калинівка та Фасова, що на Київщині. До війни він регулярно організовував репетиції, сам шив національні українські костюми, возив своїх бабусь на фольклорні фестивалі по Україні й навіть за кордон. Після пережитої окупації до репетицій повернулись колективи не одразу, а лише восени. Олексій вважає, що навіть у цей складний воєнний час варто продовжувати займатися самобутнім співом.

Сам Олексій Заєць — наймолодший учасник колективу, а середній вік його учасниць — від 65 років до 91 року.

Режисер Володимир Бакум помітив, що постійно проводячи час із бабусями, головний герой проєкту виглядає «як фрік». Проте Олексій — саме та людина, яка зможе донести молодому поколінню фольклорну спадщину.

«До початку зйомок мої знання фольклорної спадщини не були надто великими. Але після того, як ми почали займатися цим проєктом, викристалізувалося розуміння, наскільки це важлива тема саме в цей час.

Я скажу в контексті війни: Україна виборює справедливе минуле, щоб побудувати майбутнє. Оскільки росія упродовж багатьох століть методично знищувала нашу історію, мову, літературу — культуру загалом, єдине, що вона не могла знищити, — це фольклор. Фольклор передається від матері до доньки чи сина, від покоління до покоління в родинах — цього не знищити. І саме це й може стати частиною фундаменту для післявоєнної України. Зараз бачимо, як люди починають звертатися до нашої культури, цікавляться історією і саме фольклор є тією першоосновою», — говорить Володимир Бакум.

Читайте також: Суспільне Культура презентує фільм про Kalush Orchestra

Сценаристка проєкту Сніжана Кутракова поділилася своїми думками напередодні прем’єри:

«Не секрет, що протягом 10 років я працювала у соціальних токшоу. Кілька років перед війною займалась кримінальними розслідуваннями. Документалістика — це абсолютно новий для мене жанр. Тому, звичайно, я хвилююсь перед прем’єрою. У стрічку вкладена душа, тож хочеться, щоб для глядача він не пройшов “фоном”.

Документальний проєкт — це образи, сподіваюсь, глядач їх зчитає. Документальний проєкт — це про подумати й замислитись, адже саме під час війни культура на часі, пісня на часі, історія на часі. Хвилююсь, але вірю, що відгукнеться українцям “Made in колись”. Український глядач заслуговує на якісний продукт», — підсумовує Сніжана Кутракова.

Виконавча продюсерка суспільно-політичного мовлення Катерина Феленюк запрошує глядачів до перегляду проєкту:

«Ця стрічка не просто про фольклор чи стародавню пісню. Цей проєкт про наших з вами бабусь. Усміхнених, життєрадісних, співочих, голосистих бабусь. Відкладіть усі справи й подивіться на тих, хто прожив складне життя, але попри все доніс до нас, своїх нинішніх онуків, краплинку справжнього українського, від пісні до традицій, від одягу до страв. Повірте, те, що було колись, дуже сильно потрібне Україні зараз».

Зазначимо, з червня команда творчого обʼєднання суспільно-політичного мовлення Першого каналу створює документальні проєкти для рубрики «Герої», які виходять в ефірі інформаційного марафону «Єдині новини #UAразом». Автори 15-хвилинних документальних історій розповідають про людей, які віддано працюють в тилу України задля нашої перемоги.

Нагадаємо, Суспільне Мовлення продовжує брати участь у виробництві цілодобового інформаційного марафону «Єдині новини #UAразом», що, зокрема, транслюється на телеканалі Перший.

Читайте також: